HİKMETLİ SÖZLER
Canibim.Com

HİKMETLİ SÖZLER - Canibim.Com

                                  EVLİYAULLAHIN YAŞANTISI VE HİKMETLİ SÖZLERİ

 

El Rahman isminin tecellisi bütün mahlukatı kapsar,mümün,kafir diye ayırmaz.Malik bin dinar yaya olarak Hacca gidiyordu.Bir karga ağzında ekmek ile bir mağraya girip çıkıyordu.Malik merak etti ve o mağraya girdi, ne görsün eli ayağı bağlı bir adama o karga her gün gelip ağzına ekmek ile besliyormuş.


Malik o adamın elini,ayağını çözdü ve adama buhal nedir diye sordu? Adam ben Hacca gidiyordum eşkıya beni soydu herşeyimi aldı ve benide bu mağraya getirip bağladı dedi.Bu karga o gün bu gün beni ekmek ile besledi Allahın lutfu ile dedi ve senide Mevlam gönderdi ki beni burdan kurtardın dedi.


HIZIR

Hoca salat caminin birinde vaaz ediyor.Hızır (as) bahsediyor.Cemaatten biri de caminin kuytu köşesinde başına cübbesini geçirmiş vaziyette oturuyordu.


Birisi geldi o adamı dürterek uyuma be adam bak hoca ne güzel bir konuyu anlatıyor. “ Hızır’dan bahsediyor “ dinlesene dedi  ve gitti. Adam tekrar kafasına cübbeyi geçirdi  ve devam.

O adam bir müdtet sonra yine uyuyan adamı dürteledi ve uyardı, adam cübbesini indirdi ve  uyaran adama başımdan gidermisin be adam bak senin “Hızır” olduğunu bütün cemaate söylersem o zaman halini görürsün.


Hızır, adamın kendisini tanıdığına şaşırdı.Allah’a dediki Yarabbi bütün evliyanın listesini bana verdin fakat bu adamın ismi bu listede yok dedi.


Allah (cc) Hızır’a sana verdiğim listede beni seven “evliyalar” yazılı. Bu adam gibiler benim sevdiklerim,onun listesi bende saklı kimseye bildirmedim der.Not:”Anadoluda bir söz vardır unutma;Her geceni kadir bil,her gelenide Hızır bil”derler.


“Hz.İNSAN,KABEDEN DAHA KIYMETLİDİR”  Hz.İNSANIN KALBİ ALLAHIN NAZARGAHIDIR.”

Allahın sevgili doslarından biri sahrada yürürken yolunu bir harami kesmiş ve kılıcını boynuna dayamış.Allah dostu bu haramiye sorar ben sana ne kötülük yaptım ki beni öldürmeğe kalkıyorsun?


Eşkıya oralı değil laf dinlemiyor bile hemen hamle yapmış kılıç tam hava iken,o Allah dostu “gönül aleminden Allaha medet ya Allah diyerek iltica etmiş” tam bu esnada gökten bir ses dur yapma der.Harami sağa ,sola bakınır bu ses nereden geldi diye.Fakat kimseyi göremez “galiba ben öyle hissettim der.


Tekrar kılıcı kaldırır “Yine dur yapma sesi” tekrar etrafına bakınır kiseyi görmez.Üçüncü hamlede  aynı uyarı fakat karşıdan beyaz at üstünde hızla kendine doğru gelen kişi okunu çekmiş adama atıyor boynundan vuruyor,yanaşınca da kılıcı ile kellesini vucudundan alıyor.


Allah dostu bu adama şaşırarak sende kimsin diye sorar.Atlı ben “Cerail”’im  sen öyle bir meded çektin ki; Allah seni kurtarmaya beni gönderdi.İl bağırtımı yedinci katta yaptım.İkinci bağırtımı birinci semada yaptım.Ücüncüsünüde burada attım ve adamın kellesini aldım der.Not:Allahın yeryüzünde çok kıymetli dostları vardır bunu unutma.


DOĞAN KUŞUNUN TERBİYESİ

Doğan kuşu malum yabanidir ve yırtıcıdır.Avcı o kuşu tutar karanlık bir odaya hapseder.kırk gün o karanlık odada yalnız kalır “erbağin” miktarı kadar.Yanına yalnız avcısı girer ve ona yemini suyunu verir.Böylece kırk gün riyazatı bitiminde  avcısı onu alır ve ava götürür.Doğan kuşu yapılan bütün avları yemeden sahibine getirir.


Yabani hayvanı kırk günlük rıyazat böğle eğitiyorda,birde insanı düşünün kırk günlük rıyazat o insandaki nefsi böyle terbiye edip “Yaratıcısının emrine tam itahat ettiriyor” Nefsi emmaren zaptı rab altına giriyor.Vucudumuzdaki haram lokmalar “kırk günde “eritilib vucuttan atılıyor.


YEMEK DUASI

Peygamberimiz (sav) yemekten sonra  duasını yapardı.İbrahim (as) ise yemekten önce yemek duasını yapardı.Biz ise İki Peygamberin duasını ve sünnetini “Cem” ediyoruz.Yemeğin başında “Besmeleği şerif çekiyoruz.Yemeğin sonunda da,Hamd ve duasını yapıyoruz ve kırk lokma alıyoruz.


KONUŞMAKTAN KONUŞMAĞA FARK VARDIR.

Kıralın biri rüya görmüş hanımı ve çocuklarını bunu tabir için bilge adamları çağırıp yorumlatmış.Bilgenin biri kıralım hanımınız ve çocuklarınız ölecek siz yaşıyacaksınız diye tabir eder.Kıral bu tabire öfkelenir tabirciyi öldürmüş.


Başka bir bilgeyi çağırtmış rüyayı onada anlatmış.Bilge o rüyayı şöyle tabir etmiş;Kıralım siz hanımınızdan ve çocuklarınızdan daha çok yaşayacaksınız.Tanrı sizi başımızdan ayırmasın der.Kıral bu tabire çok memnun olur ve o bilgeyi altın keselerle taltif eder.


Oysa birinci tabirle ikinci tabir sonuçta aynı yorum.Sadece üslüp farklı biri kelleyi verdi,diğeri altınlara gark oldu.”AĞILI AŞI YAĞINAN BAL EDE BİR SÖZ”

 

HADİS:Karı koca bir birlerine muhabbetle baktıklarında .Allah’da onlara rahmet nazarı ile bakar.El ele tutuştukları zaman’da ikisinin de günahları su gibi akar gider.


HADİS:Bir toplumda eğlenceye gidenler,namaz kılanlardan fazla ise,başınıza gelenlere katlanın.(habes çoğaldığında) yani haramlar çoğaldığında. (faiz,zina  çoğaldığında). RAD SURESİ:11= “Siz kendinizi düzeltmedikten sonra,Rabbiniz sizi düzeltmez.(Not:Girersin düzgün bir tarikata Bşındaki Allah dostu senin nefsi emmareni tedavi eder.Nasılki maddi hastalıkları tıb doktoruna gidib ilaç alıyorsan.Manevi hastalığınada erbabından esma dersi almalısın ki kendini düzeltesin.)


Allah (cc) sevdiği kula makamını yükseltmek için; Korku verir,hastalık verir,rızık darlığı verir veya yokluk verir. (Bakara suresi-155):Biz sizi açlık,hastalık,bela ile imtihan ederiz.Sabredenlere kazanç ve mükafat vardır.HADİS:Allah hayrını dilediği mümünü sıkıntıya sokar.


Fakirin imtihanı yoklukla olur,zenginin imtihanı varlıkla olur.Varlıklı olanın malından dolayı geceleri uykuları kaçar.Fakir ise rahat uyur kaybedecek birşeyi olmadığından.Alarak mutlu olunmaz,vererek mutlu olunur.


ZUHRUF SURESİ:Rızkın ezelden taksim edildiği hakkındadır.(not:Kimse  bu yazılanın dışına çıkamaz.Boşuna yırtınmanın bir manası yok.Hani bir hoş değim vardır.”Nasibin varsa gelir hintten yemenden,nasibin yoksa ne gelir elden.)


Ahmet er Rufai (ks): Kalbinden hırsı çıkar ki,ayaklarındaki zincirden kurtulasın.

İbadet ile sevap kazanırsın,Yardın dernekleri faliyeti ile afrika,asya vs.gidib ihdiyaçlarını karşılarsın sevab kazanırsın,manevi makam kazanamazsın.Manevi makam yükseltmek esma talimi ile olur.


İmamı Busiri (ra): Akılın,sitreyi müntehası var,ondan sonra Hz.Muhammed (sav) ile (teslim olup) yürürsün. “Fena fiş şeyh ve fena fil resul ile bu yollar ,menziller aşılır.


Kulhuvallahu Ehad,Peygamberde tecelli oldu.Peygamberin içi “Ehad” Allahın zatının tecellisi.Dışıda;Sıfatlarının tecellisi zuhur etmiştir.


Biz dünyayı dengede tutmak için dağları yarattıktaki mana ,dağlar yer yüzündeki Allahın evliyalarıdır.Dengeyi onlar sağlar  Allahu alem (Saad suresi 38-47 buna işaret eder. Bu sure bize Ebdalları anlatıyor.A.K.Geylani)


Zekat,Fitre,sadaka akılla yapılmaz.(Kazandığımı nedenbaşkası ile paylaşayım mantığı.) Oysa bu ibadetler iman ile yapılır.Dinimizin emridir.


ıtlı olan şu adama yardım edin der.(Yani buz uzun süre durmaz yazın erir,çabuk satması lazım .) Dünya çarşısında sermayesi ömür olan ve kıymetini bilmediğimiz zamanı iyi değerlendirmemiz lazım diyor o meczub.Anlayana bu mesaj.


Günümüz insanı serada yetişen dometes gibi,ne tadı var ne tuzu.Yani insan hayata hazır değil.Oysa hayatın acısı da var ,sevincide var.Bu olumsuzluklara hazır değil,mücadele edemiyor.


Bir şeyi seversen o şey olursun,sonra da o şeyin esiri olursun.Kaybetmekten korkar ve pisikolojin bozulur.Misal;Makamını kaybetmek,paranı kaybetmek,eşini kaybetmek,evladını kaybetmek v.s.


Yüzeysel dindarlık; İçeriğini kaybetmiş dindarlık.Narsizimdindarlık,adam Hac’ca gidiyor,kimse ile helallaşmadan kulhakkı varmı yokmu umurunda değil.İçeriğini yaşamadan oradan bir resim çekiniyor ve sosyal medyadan paylaşıyor.Ben merkezli davranış sergiliyor.


Zengin olmak insanın hedefi,fakat zengin olduktan sonra insanın kaygısı son bulmuyor,devam ediyor.Yani yeni sorunlar ortaya çıkıyor.(Misal; Paramı neye yatırsam?,borsamı,dolarmı,toprakmı vs.Bu defa her gün bunları takip ediyor kafa hep bunlarla meşkul namazda dahil.)


Hazır paket müslümanlığı;İçinde Ruhu olmayan,şekilden ibaret olan müslümanlık.(Misal;Bayramdan bayrama namaz veya cumadan cumaya ise iyi müslüman o da farzı kılıp safları aşa,aşa gitmek.Ramazanın ilkini,ortasını ve sonunda oruç tutup ,terafih kılmak.Cenazeye siyah giyinip kenarda durmak,para ile şipariş yasin okutmak vs.)


Konfor insanı tüketiyor:Misal;Eğer birden bire zengin oldunsa ilk iş mahalleni değiştirmek,sonrada yeni modern genç avrat almak.Şehirde arazi cipi ile hava atmak,villaya lüks eşya ile gösteriş yapmak,yabancı marka giyim kuşam.Bu hastalık sonradan görme hasta müslüman geçinenler de daha fazla.


Bu günün bazı müslümanlıktan geçinen menfaat guruplarının sırtını keselediğinizde “MADEİN AMERİKA VEYA İSRAİL VE ONLARIN YERLİ UŞAĞI FETÖ” çıkıyor.

Eğri bacanın dumanı doğru olmaz.

İmamı Azam öldüde kadı olmadı sen ise kadı olmadım diye öldün

Hainlere merhamet mazlumlara ihanettir.

 
Tüm YAZILI SOHBETLER