TÜRKÇE NAMAZ VE KUR'AN OLMAZ
Canibim.Com

TÜRKÇE NAMAZ VE KUR'AN OLMAZ - Canibim.Com

                                         TÜRKÇE NAMAZ VE KUR'AN OLURMU ?

 

 

Hz.Ali (kv.) diyor ki; Besmeley-i şerifi tefsir etseydim bin deve yükü kitap olurdu. Biraz açalım,bir deveye ortalama yüz kitap yüklense her biri bin sahife olsa,toplam da yüz milyon sahife kitap oluyor.

 

Bir besmele yani” Rahman ve Rahim “ esmasının manası yüz milyon sahife tutuyor.Oysa biz bunu türkçeye çevirirken ne yazıyoruz “Allahın iki ismi Rahman ismi ile bu dünyada ayırmadan müslüman,kafir ve dahi bütün mahlukata merhamet eden.Rahim ismi ile de yalnız müslümanlara ahirette merhamet edecek.” Hepisi üç aşağı beş yukarı bu kadar.

 

Hz. Ali (K.V) ise “ilim şehrinin kapısı bin deve yükü kitap olur diyor. Yani Kur’anı “İlmin kadar,takvan kadar anlarsın.Kılişe bir anlatım herşeyi tam anlatmaz.

 

Adam yüz katlı bir binadan en üstünden bakıyor misal on km.uzağı görüyor orman var nehir var dağ var vs.diyor .Doğrudur  neyi görürse onu anlatır.Bir başkası ise birinci katta oda yirmi metre ilerisini görüp bize yol var dükkanlar var diye anlatıyor.İki anlatım da doğru fakat tam değil.İkiside bir bütünün parçaları.Ya uçaktan bakanın anlatımı veya Ay'dan,Merihden bakannın anlatımına ne dersin.Peygamber (sav) min bütün sema katlarının anlatımına ne dersin? 

 

Onun için Ayet okurken bitimin de “Sadakallahul Azim” mana en iyisini Allah bilir. Yani biz türkçe “Fatihayı okusak”o çeviri kime göre kaçıncı kattakinin görüşüne göre çeviridir.

 

Oysa “Kur’an-ı Kerim” Orijinal dili ile “Arapça” belagatı ile bizim aklımızın ötelerinde manalar taşır.Biz bu manalara ket vuruyoruz,olmaz.

 

Bir başka misal; “Allah” ismi türkçe karşılığı “Tanrı” oysa Kur’anca “Allah” İsmi camidir.Yani bütün “Esma”onda cem olmuştur.Peki bunu nasıl izah edeceksiniz. Aşk ile Allah dese bir kez lisan,dökülür bütün günahları misli hazan”Mevlit yazarı Süleyman çelebi (r.a) .Aşk ile tanrı desek bütün günah dökülürmü? Hayır.. Peki tanrı desek bütün esmayı zikir etmiş olurmuyuz hayır.Yani bizim sevaplar enflasyon gibi eriyor.

 

“Aşk ile Allah diyen,surete olsa fakir manide Yusufu Kenan olur Allah diyen.” Yani bir kul aşk ile Allah dese ,Mevla ona “Lebbeyk “ der. Tanrım dese ne olur ? Cevap kocaman bir hiç..!

 

"La İlahe İllallah" tevhit. La'yı kaldır mana değeşmez.İlahe'yi kaldır yine mana değişmez.İllallah desen "HU" ESMASINA DÖNER.Mana değişmez.Çünkü esmanın müsemması (La Mabuda İllallah,La Maksuda İllallah,La Mahbuba İllallah) dır.Oysa Türkçe Tevhit "Tanrıdan başka ilah yoktur" bu yukarıda anlattığımı hiç karşılamıyor.

 

Konu çok genişte bir misalle sonlandıralım; Misal "Fetih suresi:10 'da biat'ı anlatırken ayet şöyle diyor. "Allahın eli onların elinin üstündedir." haşa Allah'a elmi izafe edeceğiz.Bunu nasıl anlamamız lazım?

 

Bizim üzüldüğümüz Diyanet bu tartışmaya neden seyirci kalıyor.Asıl konuşması gerekenler susuyorlar.Dünya bu kadarmı tatlı vah,vah,vah…!

 

 

Tüm MAKALELER