GEYLANİDEN MENKIBELER-1
GEYLANİDEN MENKIBELER-1 - Canibim.Com

                                                           ABDULKADİR GEYLANİDEN MENKIBELER

 

 

Bir gün Bağdat ahalisi Gavs-i a’zamı göremediler.Araştırdılar onu Dicle nehri üzerinde duruyor ve balıklar sürü,sürü huzuruna gelip,ona selam veriyorlar,ellerini ve ayaklarını öpüyor gördüler.Bende arkalarında idim.Öğlene kadar durdum seyrettim.

 

Sarı ve beyaz sırmalı süslü yeşil bir secdade gördüm.Üzerinde iki satır yazı vardı.Birinci satır:”DİKKAT EDİNİZ,İYİ BİLİNİZ Kİ,ALLAHÜ TEALANIN EVLİYASINA KORKU VE ÜZÜNTÜ YOKTUR” (YUNUS:62)

İkinci satır.”EHL-İ BEYT SELAMÜN ALEYKÜM,İNNEHU HAMİDUN MECİD” idi.

 

Seccade Dicle üzerinde havaya uzandı.Gavs-i Azam bu seccade üzerinde oturur gördüm.Aslan gibi heybetli insanlar geldi.En önlerinde olanın heybet ve vakarı hepsinden çoktu..Seccadenin önünde edeb ve tevazu ile durdular.Sanki kudret kamçısı ile kamçılanmışlardı.

 

Gavs-i Azam namaza kalktı ve onlara imam olup, Bağdatın diğer evliyaları da ona uyup namaz kıldılar.Gavs-i Azam intikal tekbirini her söyleyişinde,Arşı tutan meleklerde onunla beraber tekbir getirirlerdi.Tesbih söyleyince göklerdeki meleklerde onunla beraber söylerlerdi. Temcid edince,ağzından bir nur çıkar yükselirdi.Namazdan sonra ellerini dua için kaldırdı ve “YARABBİ,SENDEN CEDDİM MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) KULLARININ EN HAYIRLISININ HÜRMETİNE  İSTİYORUM.BENİM ERKEK VE KADIN HER MÜRİDİMİN RUHUNU TÖBE ÜZERİNE KABZ EYLE” dedi. Melekler ve hazır olanlar,duasına amin dediler.

 

Gayb aleminden bir ses duyuldu.”GÖZÜN AYDIN,DUANI KABUL EYLEDİM” diyordu.

Bu hadiseyi bize “Cüneyid-i Bağdadi (Ks.) bildirdi.

 

İmam-ı Rabbani Müceddidi elfi sani, Şeyh Ahmed Faruki Serhendi’nin (ks)Gavs-i azamın kemalini ve dindeki yerini,batmayan bir güneş olduğunu,güneşten maksadın hidayet ve irşad feyizleri,batmaktan muradın,feyizlerin kesilmesi olduğunu bildirdiği Mektubatın üçüncü ciltinin 123’cü mektubunu,bu Risalenin ön sözünde uzu ,uzun bildirmiştik.

 

NOT: BÖYLE BİR PİRE BİZİ MÜRİD OLARAK KABUL ETTİĞİNDEN DOLAYI ALLAHA NEKADAR HAMD ETSEK AZDIR..KIYMETİNİ BİLELİM.GAFLETE ,DÜNYAYA DALMAYALIM..ALLAH’A (CC)  EMANET OLUN.

Tüm MAKALELER