AŞUREYE DAVET
Canibim.Com

AŞUREYE DAVET - Canibim.Com

AŞUREYE DAVET

AŞUREYE DAVET - Canibim.ComDERGAHLARDA MUHARREM AŞURESİ VE USUL

Aşurelik malzeme akşamdan hazırlanır, fasulye ve nohut kabuklardan çıkarılır. Bunun manası dervişin dünyalık masivâ elbisesinden çıkarmaya delalettir.

 

Sabah namazında ocak uyandırılır aşure malzemesi besmelelerle kazana konur.

Her malzemeye bir Fatiha suresi okunur. Bütün malzeme kazana konduğunda, Canip Efendi kazanın kapağını besmele ile kapatır. Sonra kazanın başında bir müddet zikir yapılır. Kazan kaynarken Mülk, Yasin-i şerif ve Fetih suresi okunur. Kazanın kapağında biriken buhar damlaları gözlere sürülürse şifa olur.

 

Efendi hazretleri her aşure şöleninde dergâhın mihrabına ip gerer, bütün icazetlerini asar ve dervişe gösterir. Zikirden sonra bu icazetler salâvatlarla niyaz edilir.

 

İcazet gösterme şöleni yılda bir defa aşure de yapılır. İcazeti göstermekteki maksat dervişin şeyhinin diplomasını bizzat görmesidir. Ki sahtelerle hakikiler ayrılsın.

 

Sonra yer sofraları kurulur, sofra üzerine tahta kaşıklar hepsi kıbleye bakacak şekilde ve ağızları açık biçimde dizilir. Efendi kaşıkların ağzının açık olmasını dua hali, kapalı olmasını secde halinde diye tasvir eder.

 

Canip Efendi Muharrem ayı boyunca ve aşure günü, yeşil haydariyesinin iç tarafını dışa çevirir, kırmızı tarafını dışa getirir. Bu Hazreti Hüseyin’in (r. a.) şahadetini göstermek içindir. Muharrem ayı boyunca ve aşure günü zikirler çok aşklı yapılmaz, mashar vurulmaz, Kerbela ile ilgili mersiyeler okunur. Muharrem’in ilk on bir günü veya 9, 10, 11. günü oruç tutulur. Bu oruçlar perhizli olur, etli sütlü iftar edilmez, cam bardakla su içilmez, tıraş olunmaz, aynaya bakılmaz, hanıma yanaşılmaz. Hüzünlü geçirilir, ibadete zikre ağırlık verilir. Bu ayda dergâhlarda derviş halvete girer.

 

Müslümanlar Muharremin ilk on gününde Hz.Hüseyin(r.a) şehid-i kerbela dan dolayı hüzünlü olurlar.İlk on günü oruç tutarlar bu oruçta ramazan ayındaki gibi fazla yemek çeşidi olmaz, bir çorbayla iftar yapılır.Su gereğinden fazla içilmez.İçilse de tas tercih edilir.Bardakta içeekse iki elin avucuyla kapatılır.Koku sürülmez, aynaya bakılmaz, gereksiz yere sinek kaydı tıraş yapılmaz.Süslü püslü giyinilmez, mütevazi olunur, eğlenti yapılmaz.Kur'an'lar okunur, hatimler yapılır, tevhidler çekilir.

 

Bütün bu saydıklarım şuheda-ı kerbela Hz.Hüseyin(r.a) nın şahadetinden dolayıdır.Bunu yapmak Peygamber'e (s.a.v) olan saygı ve muhabbetten kaynaklanır.Bu oruçlar ramazan'ın alternatifi değildir.Edep ya hu, her günümüz muharrem, her yer kerbela...Her anımız aşure.Allah(c.c) ümmeti, bu sıkıntılardan biran önce kurtarıp, huzur ve rahata kavuştursun İnşaallah...

 

Selam ve dua ile...
Nevzat-Bursa

NOT: Dergahta aşureye bekleriz.

 

Tüm Duyuru / Haberler